7.10. – Uplynulo 175 let od narození Emila Holuba
Původně vystudoval medicínu a na přání otce se měl stát lékařem, ovšem život pro něj připravil zcela jiný osud. Jako kluk dostal časopis Davida Livingstona o jeho cestách po Africe a od té doby byl posedlý touhou stát se archeologem a cestovatelem. V roce 1872 se mu to díky dalšímu významnému českému cestovateli a vlastenci Vojtěchu Náprstkovi podařilo.
Narodil se 7. října 1847 v Holicích, kde se dnes nachází muzeum věnované jeho životu a cestám. Jeho otec byl lékař a několikrát se stěhoval za prací. Holub tak vyrůstal v Pátku nad Ohří, v Praze pakl vystudoval první ročník gymnázia a studia dokončil v Žatci. On sám chtěl pokračovat ve studiu přírodních věd. Jeho otec si ale prosadil svou, a tak se z Holuba stal v únoru 1872 promovaný lékař. Už o tři měsíce později si ale začal plnit svůj sen.
V květnu 1872 se vydal do anglického Southamptonu, kde se nalodil směrem do Afriky. 8. července vystoupil v Port Elizabeth, a protože zde měl kontakty na rakouského konzula, získal si místo jako lékař ve zdejších zámožných evropských rodinách. Skutečné dobrodružství pro něj začalo, když dělal doktora v táboře hledačů diamantů a při doprovodu skupiny lovců na území bečuánských kmenů. Zde začala také vznikat jeho rozsáhlá sbírka, kterou dnes můžeme vidět v Náprstkově muzeu a depozitáři Národního muzea.
Roku 1873 vyrazil na druhou výpravu, která směřovala na východní okraj Kalahari. O rok později odjel do Afriky potřetí a při této výpravě se mu podařilo zmapovat oblasti Viktoriiných vodopádů. Po setkání s místním krutovládcem Sipopem, kterého si získal svým chováním pro Evropana nezvyklým, mohl podniknout cestu po Zambezi. Při té málem přišel o život a ztratil část svých sbírek a zápisků.
Do Prahy se vrátil v roce 1879 a kromě mnoha předmětů a poznatků, které veřejně přednášel, si přivezl i bečuánskou dívku Bellu. Ve stejném roce vyšel i jeho první spis a na Střeleckém ostrově proběhla první výstava jeho sbírek. Díky podpoře se mohl znovu vydat do Afriky, a to za doprovodu své ženy a šesti vybraných mužů. Měl v úmyslu projít napříč kontinentem z Kapského města do Káhiry. Během výpravy někteří členové zahynuli, přesto byla alespoň z části úspěšná. Holub se stal prvním Evropanem, který se dostal na území bojovného kmene Mašukulumbů. Smrti opět unikl jen o vlásek. Pokus o dokončení výpravy byl neúspěšný. V roce 1887 se museli zbylí členové vrátit zpět do Čech. Třetí výpravu už nemohl kvůli zdravotním problémům uskutečnit. Zemřel 21. února 1902 ve Vídni.
[TH
Celý příběh Emila Holuba a mnoha dalších osobností naleznete v I. díle Dějin sebevědomí!